Jöttünk, láttunk, írtunk, forgattunk

Jöttünk, láttunk, írtunk, forgattunk

A Komlósi Oktatási Stúdió diákjainak kétkezi munkái láthatóak, olvashatóak ezen a blogon. Hogy miről szól? Néha az életről, néha a szerelemről, néha rólunk. Egy csipetnyi minden KOS-os diákból... Szóval bátran görgetni!!! Üdv, a "főszerk"

Friss topikok

  • Lorina0101: Szeretném, ha Kocsis-Meriadt Brigi írna egy két példát "Instant " versekre, ismert és ismeretlen s... (2013.06.25. 19:17) A vers vajon mi?
  • Péter Bernáth: Szerintem maradjunk a nőknél. A hagyományos görög értelmezés szerint a múzsák nők voltak, s ezt ve... (2013.05.25. 19:22) Bús a múzsa, nincsen munka
  • Péter Bernáth: Azt mondanám, hogy tökéletes, de amikor a végén kiderül a nevek kiléte, akkor eszembe jut Bátor és... (2013.05.20. 19:05) A kevesebb néha több
  • njoy87: Nem értem a posztolót. Az elején a taxisofőr egy idióta, mogorva pöcs, amikor beszélgetést kezdemé... (2013.05.19. 16:17) Személyszállítás kérésre
  • Kocsis-Meriadt Brigi: Soha ne mondd, hogy soha, de a hatásvadász befejezés kedvéért azt kell mondjam, itt a vége:) (2013.05.16. 19:48) Eredménykimutatás és éves mérleg

Egy-Én - Németh Ádám, a csendes poéngyáros

2013.04.20. - kosblogger Szólj hozzá!

 Hátul a sarokban vagy középen elvegyülve. Ádám ritkán szólal meg, de ha megteszi... "A főszerk"

Nem is olyan nagy dolog a foci
nemeth_adam.JPG

   Alig találom meg a kiállítás helyét. Úgy gondoltam, hogy ha már a magyar futball egyetlen Aranylabdásának ereklyéiből kiállítást rendeznek, akkor plakát- és molinó hegyekbe fogok botlani. Ehelyett egy kis eldugott kapuban, egy A4-es lap jelzi szerényen, mi is lapul a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteményben.

   Pedig ami odabent vár az emberre, annak kijárna az óriásplakát. A tárlat három apró termében a legendás Albert Flórián élete elevenedik meg előttünk. Azt már mindenki tudja, milyen volt focistaként, a kiállítás legizgalmasabb témája a civil élete, amelyben talán sokszínűbb volt, mint a futballpályán.

   Az első terembe tartok, ahol a fiatalkorát idézik fel: játékosengedélye, munkakönyve mellett iskolai bizonyítványa is ott hever a vitrinben. Ebben egy érdekességre lelek: tanúsága szerint Albert jelesre vizsgázott hit- és erkölcstanból. Na igen, annak idején fontos és alapvető attitűd volt ez a fociban is, ami manapság kikopni látszik. A padlón fekszik kopott, stílszerűen zöld-fehér színű katonaládája, amely mementója annak a korszaknak, amikor a hatalom igyekezett nem kivételezni a sportolókkal. Az eredmények akármennyire is jók voltak, a katonaság akkor is kötelező volt.

   Továbbhaladva használati tárgyai láthatók, amik azt sugallják, hogy nem élt másmilyen életet, mint a korabeliek. Látva a kis asztali rádióját, és megfejtett keresztrejtvényét Albert korszakos futball-legendából egy hétköznapi, joviális öregúrrá válik lelki szemeim előtt, aki ugyanazokat a dolgokat teszi, mint az én nagyszüleim: fejti a rejtvényt a konyhaasztalnál, miközben ágas-bogas antennájú készüléken a Kossuthot hallgatja. Persze, az én nagyszüleimnek nincs örökös bérletük a róluk elnevezett futballstadionban.

   A legmegkapóbb a családjáért rajongó Albert Flórián képe. Imádta a feleségét, Irént. Esküvőjükre több ezer ember volt kíváncsi, lakodalom helyett egy közéleti esemény lett a frigyük, aminek „főszereplői”, a jegygyűrűk is helyet kaptak a teremben a futballista karórája és nyaklánca mellett.

   A falon képek, ahogy gyerekeit dajkálja, vagy épp hintáztatja. Alig várta már, hogy edzés után hazaérjen, szépen felöltöztesse Magdit és Flóriánt; aztán kimenjen velük a közeli játszótérre. Unokáját is ennyire szerette. A kiállítás utolsó termében érdekes módon kártyákat, és egy füzetet találtam, amibe egy kisgyermek írt: kiderült, hogy unokáját tanította írni, a formálódó betűk pedig ebbe a füzetbe kerültek. A család mindig is központi helyet foglalt el az életében, nehezen viselte, ha a Fradival hosszabb időre el kellett utaznia. Pedig ezeken a túrákon olyan sztárok ellen játszott, mint Eusébio vagy Franz Beckenbauer; akitől névre szóló Bayern mezt is kapott.

   Az asztalt, ami elé utoljára lépek, a „Barátok asztalának” nevezném. Születésnapi ajándékokkal van tele, amiket a magyar közélet legkülönfélébb szereplői adtak: Balázs Fecó egyedi emléktárgya mellett hever Kovács „Kokó” István aranyszínű, dedikált bokszkesztyűje. Ebben a szekcióban külön része van Aradszky Lászlónak. A táncdalénekes haláláig jó barátja volt Albertnek, kölcsönösen szerették, tisztelték egymást. Ez kihallatszódik kettejük közös dalából, amit épp az asztal melletti televízión hallgatok.

   A szám címe: Nem is olyan nagy dolog. Tudjuk, hogy Albertnek olyan tehetsége volt a focihoz, hogy számára a sport tényleg nem volt az. Ma kiderült, hogy példás családfő is volt, akit egy egész ország imádott. Ezt a kettőt összehozni már tényleg nagy dolog! 

  

   

Címkék: kos Egy-Én Németh Ádám

A bejegyzés trackback címe:

https://kosblog.blog.hu/api/trackback/id/tr185235923

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása